Praca magisterska z prawa – czym ona się charakteryzuje?

Praca magisterska z prawa dosyć istotnie odróżnia się od reszty prac dyplomowych. Zwykle są to typowo prace teoretyczne lub analityczne. Nie zdarza się natomiast by miały charakter badawczy.

Głównie są to prace odtwórcze, które nie polegają na zbadaniu nowych tendencji czy zjawisk. W pracy magisterskiej z prawa nie wykonuje się również żadnych projektów praktycznych,  jak to na przykład wygląda w przypadku prac inżynierskich.

W bibliografii zwykle przeważają różnego rodzaju przepisy prawne, ustawy, rozporządzenia, dokumenty. W takich pracach powinno wykorzystywać się jak najmniej źródeł internetowych, chyba  że są to oficjalne strony rządowe.

Jest to bardzo skomplikowana praca, gdyż wymaga interpretacji przepisów prawnych, których nie można podawać wprost. Należy je przeredagować, co nie jest prostą sprawą, gdyż ciężko jest znaleźć synonimy do konkretnych stwierdzeń i zwrotów.

Jeżeli chodzi natomiast o jej konstrukcję, to jest ona typowa, jak w przypadku pozostałych prac dyplomowych. Zaczynają się one wstępem, później kolejno następują poszczególne rozdziały i na koniec zakończenie. Oczywiście tutaj też musi być końcowa bibliografia, a także spis tabel i rycin.

W przypadku wymogów technicznych też zwykle nie ma znaczących różnic i wygląda to podobnie jak w pracach dyplomowych z innych dziedzin nauki. Podsumowując, warto podkreślić, że tego typu prace są naprawdę bardzo wymagające, więc niezbędne jest właściwe do nich przygotowanie.

Praca magisterska z prawa i co dalej?

Po napisaniu pracy z magisterskiej z prawa  trzeba zdać odpowiednie egzaminy, aby dostać się na aplikację prawniczą. Po jej ukończeniu możemy już oficjalnie pracować w zawodzie prawnika. Ukończenie studiów, a nawet aplikacji nie oznacza końca naszej edukacji. Wręcz przeciwnie. Dalej będziemy musieli się kształcić, aby móc nadążyć, za szybko zmieniającym się polskim prawem. Wśród prawników jest coraz większa konkurencja, ponieważ w ostatnich latach uczelnie ukończyło bardzo dużo absolwentów prawa. Konkurencja ta dotknie szczególnie zawód adwokata oraz radcy prawnego. W zawodach tych warto, więc oprócz wiedzy z zakresu prawa, przyswoić sobie podstawową wiedzę z zakresu marketingu oraz sprzedaży. Może ona być bardzo użyteczna.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *